Biała koszula, czyli element zarówno damskiej jak i męskiej szafy. Dawniej kojarzony jako typowy element męskiej garderoby, a jeszcze wcześniej traktowana jako bielizna. Z jednej strony koszula traktowana jest jako atrybut męskości, z drugiej zaś strony stanowi jeden z najbardziej seksownych elementów garderoby kobieciej.
Odrobina historii
Od początku pojawienia się koszuli, a było to już w Starożytności, mogli ją nosić zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale rzecz bardzo ważna, w obu przypadkach koszula była traktowana jako bielizna. Tylko i wyłącznie bielizna. Jedynym elementem koszuli, który mógł być widoczny to kołnierzyk. Pokazywanie się komuś w samej koszuli budziło niesmak i zgorszenie. Przez stulecia ta część garderoby nie zmieniała się zbyt wiele. Należy tutaj zwrócić uwagę, że krój koszuli, którą znamy obecnie powstał dopiero w XIX w., wcześniej była to koszula wciągana przez głowę. W momencie kiedy pojawiły się ozdobne kołnierze, mankiety i żaboty, można było większą część koszuli pokazać, oczywiście dotyczyło to tych najbardziej ozdobnych fragmentów. Koszule wykonywane były również z lepszych materiałów. Ciągle jednak dotyczyło to tylko i wyłącznie koszul noszonych przez mężczyzn.
Rewolucja nastąpiła dopiero dzięki znanej wszystkim francuskiej projektantce mody Coco Channel. To ona zrewolucjonizowała podejście do koszul. Do męskich koszul, które przestały być tylko męskie. To ona pokazała kobietom, że można wyglądać kobieco w męskim ubraniu. Dodatkowo głosiła, że męskie ubrania są wygodniejsze niż ubrania kobiece.
Wpływ na zmiany w podejściu do mody, w tym do męskich koszul, wywarła również II wojna światowa, która sprawiła, że więcej kobiet musiało rozpocząć pracę, na przykład w fabrykach. Wtedy też wygodniej było pracować w koszuli i spodniach, niż w gorsecie i sukience. Od tamtego czasu sporo się zmieniło i posiadanie przynajmniej jednej białej koszuli jest wręcz obowiązkiem kobiety, ponieważ możliwości koszuli są wielkie.
Różne stylizacje
Bluzka koszulowa ( czyli bluzka o prostym fasonie) czy klasyczna koszula doskonale sprawdzi się jako baza wielu stylizacji, zarówno eleganckich, jak i sportowych. Często kojarzone zestawienie egzaminacyjne, czyli biała bluzka plus ciemna spódnica, może być właśnie zwykłym strojem na egzamin, ale też może zostać ciekawą stylizacją do pracy. Wystarczy takie zestawienie przełamać ciekawym dodatkiem, najlepiej w bardzo intensywnym kolorze. Bardzo ciekawym zestawieniem jest połączenie białej bluzki z jeansami oraz trampkami. W tym wypadku można wykorzystać klasyczną białą koszulę lub nieco zmodyfikowaną wersję. Luźne koszule damskie bardzo dobrze będą wyglądać w połączeniu z legginsami i obuwiem sportowym. Zestaw w sam raz na wyjście na zakupy lub na kawę z koleżankami.
Od kilku sezonów dość popularny jest męski styl wśród kobiet biznesu., ale nie tylko. Spodnie o męskim kroju, biała koszula i marynarka razem z czerwonymi dodatkami (butami czy po prostu paznokciami pomalowanymi na czerwony kolor) sprawia, że kobieta wygląda na profesjonalną, zaradną i przedsiębiorczą, a jednocześnie wygląda kobieco i seksownie. A to daje kobiecie dodatkową pewność siebie.
Lepiej zainwestować w materiał i krój
Z praktycznego punktu widzenia warto inwestować w dobrej jakości koszule. Tanie koszule damskie czy męskie mogą szybko tracić odpowiedni kształt i kolor, co skutkuje potrzebą kolejnych zakupów. Biała koszula bardzo dobrze sprawdza się jako baza do różnych stylizacji, więc dobrze by było gdyby zawsze wyglądała nieskazitelnie. Oprócz klasycznych białych koszul dostępnych na rynku jest wiele wariacji tego modelu. Ze stójką zamiast kołnierzyka, czy z różnych materiałów, ważne, żeby były dobrej jakości. Bardzo ważne jest, żeby koszula była również bardzo dobrze skrojona i odpowiednio dopasowana do sylwetki kobiety. Przy dobrze kroju należy wziąć pod uwagę wzrost, jak również budowę ciała. Klasyczna koszula z wysokim kołnierzykiem zapięta na wszystkie guzki będzie dobrze wyglądała na osobie mającej długą szyję. Osoby posiadające nieco krótszą szyję powinny pozostawiać kilka niedopiętych guzików lub wybrać koszulę o nieco niższym kołnierzyku. Kobieta wybierając kołnierzyk z zaokrąglonymi rogami doda sobie dziewczęcego uroku, natomiast „ostro” zakończone kołnierze dodadzą drapieżności.
Koszulowe wariacje
Oczywiście klasyczna biała koszula z kołnierzykiem w szafie powinna być. Jednak jest wiele ciekawych wariacji w temacie białej koszuli. Gładką biel można zastąpić delikatnym, jasnym wzorkiem. Ciekawym rozwiązaniem jest też biała bluzka z ozdobnymi elementami tylko na dole i przy mankietach. Można również wybrać bluzki wkładane przez głowę lub z kilkoma guzikami od góry. Do wariacji koszulowych można również zaliczyć obecność lub brak kołnierzyka. Jeśli jest kołnierzyk to na przykład we wzory. Kołnierzyk można zastąpić również stójką, przez co koszula traci swój bardzo klasyczny i elegancki wygląd. Koszule ze stójką bardzo często noszone są właśnie w zestawieniu z bardziej sportowym dołem czy butami.